Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Роль принца Оранського у Нідерландській Революції


Роль принца Оранського у Нідерландській Революції

У 1566 р. делегація нідерландських дворян звернулася до намісниці іспанського короля в Нідерландах Маргарити Пармської зі зверненням. У ньому вони, висловлюючи свою відданість “його величності королю Іспанії”, одночасно прохали припинити діяльність інквізиції та скликати Генеральні штати (парламент). Один із дорадників Маргарити Пармської презирливо обізвав скромно одягнених дворян гезами, тобто жебраками, і додав, що їх не треба лякатися. Нідерландці вирішили прийняти прізвисько “гези” як назву тих, хто бореться за визволення Нідерландів від іспанського ярма. Їхньою відзнакою були портрет Філіппа II і напис “Вірні королю до жебрацької суми”, як згадка про невдале звернення і натяк на те, що іспанці руйнували їхню країну. На чолі опозиції стояв принц Вільгельм Оранський (1533-1584).

Вільгельм Оранський був багатою людиною, володів землями в Нідерландах і князівством Оранж у Франції. Дістав добру освіту, знав сім європейських мов. Замолоду був пажем при дворі Карла V і там дізнався про те, як Іспанія визискує і гнобить Нідерланди. Вирішив присвятити своє життя боротьбі за свободу Батьківщини. На шляху до мети волів робити практичні кроки, а не розводити балачки; за це його прозвали Мовчазним. Післявведення в Нідерланди іспанської армії переховувався у протестантських князів Німеччини, звідки організовував вторгнення до Нідерландів. У 1577 р. провінції, що визволилися від іспанців, проголосили принца-бунтівника намісником. Філіпп II оголосив його поза законом. Вільгельм Оранський загинув від руки підісланого вбивці.

В умовах зростання невдоволення владою іспанців кальвіністські проповідники стали пророкувати наближення перевороту, який знищить “давній Вавилон” (так вони називали католицьку церкву та іспанську владу) і встановить справедливе царство “обраних”. Вони засуджували католицьке “шанування ідолів”, як вони називали шанування ікон, і закликали народ знищувати їх.

У Нідерландах розпочалися виступи проти іспанців. Влітку 1566 р. окремі заворушення прибрали форму повстання проти іспанців і католицької церкви. Озброєні ремісники й селяни нищили церкви, монастирі, палили ікони. Протягом кількох днів серпня 1566 р. повстання іконоборців охопило 12 із 17 провінцій. Лише у Фландрії зруйнували 400, а загалом у Нідерландах — 5500 католицьких церков і монастирів. Тисячі шедеврів церковного мистецтва було знищено.

Повстання, яке спалахнуло у 1566 р., було спрямоване проти влади іспанських поневолювачів і мало національно-визвольний характер. Одночасно з цим докорінні зміни, які воно спричинило у житті нідерландців, дозволяють вважати його соціальною революцією.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+