Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Терористичний режим герцога Альби у Нідерландах

Терористичний режим герцога Альби у Нідерландах

 Політика герцога Альби

Налякана Маргарита Пармська погодилася піти на поступки, якщо голландці припинять повстання. Але того не сталося. Тоді Філіпп ІІ вирішив використати повстання як привід для окупації країни. 17 березня 1567 р. до Нідерландів було введено 60-тисячну іспанську армію на чолі з герцогом Альбою (1507-1582).

Постать в історії

Альба Альварес де Толедо — герцог, іспанський воєначальник і військовий діяч. Був людиною гордою, пишався своїм знатним походженням. Відвертих і щирих людей вважав дурними. Завдяки сміливості, католицькому фанатизму та відданості монархії користувався особливою довірою Філіппа II. На час призначення командувачем іспанської армії в Нідерландах йому було 59 років. Кращим засобом управління країною вважав терор. При ньому в Нідерландах було страчено тисячі людей, одначе придушити повстання він так і не зміг. У 1573 р. його було відкликано до Іспанії.

Герцог Альба почав “заспокоювати” Нідерланди сокирою ката і вогнищем інквізиції. Він заснував Раду в справах про бунти, яка мала необмежені повноваження. Майно бунтівників конфісковувалося, збільшувалися податки. Багато людей мусили залишити країну.

У березні 1559 р. герцог Альба вирішив запровадити в Нідерландах алькабалу — 10-відсотковий податок із кожної торгової операції, як було узвичаєно в Іспанії. В умовах Нідерландів, де кожен товар проходив через кілька рук, перше ніж потрапити до споживача, це вело до повної дезорганізації економічного життя. “Краще зберегти для Бога і короля збіднілу і зруйновану державу, — казав він, — ніж мати її у квітучому стані для диявола та його поплічників — єретиків”.

Усю країну охопило обурення. Нідерландці зрозуміли, що їм уже нема чого втрачати.

Перемога повстання на півночі країни

Населення Нідерландів розгорнуло партизанську боротьбу проти іспанців. У 1572 р. кораблі морських гезів кинули якір у порту Брілле. Разом із мешканцями міста вони знищили іспанську залогу, сформували велику морську ескадру і почали визволяти від іспанців узбережжя, не допускаючи кораблів із допомогою для іспанської армії. Одного разу вони захопили цілий іспанський флот із 46 кораблів, іншого — караван із 30 кораблів. У лісах з’явилися загони лісових гезів. Селяни повідомляли гезів про місцеперебування іспанців, надавали їм харчі.

Повстання охопило всю північ Нідерландів. Герцог Альба зневажливо обізвав ці події “бунтом селюків” і додав: “Це не варто уваги”. Проте він помилився. Повстання на півночі перемагало. Для керівництва повстанням було запрошено герцога Вільгельма Оранського. У липні 1572 р. представники північних провінцій вирішили в переговорах з іспанським королем виступати спільно.

Завдяки рішучим діям загони гезів, підтримані населенням, здобували перемогу за перемогою. На півночі Нідерландів повстання перемогло.

Продовження визвольної боротьби

На рішення північних провінцій про об’єднання герцог Альба відповів новою хвилею терору. Період з 1572 р. по 1575 р. виявився для повстанців найтяжчим. Герцог Альба нищив міста, які підтримали рішення північних провінцій. Місто Гарлем вело боротьбу проти іспанських військ упродовж семи місяців, і тільки загроза голоду змусила його захисників капітулювати. 300 керівників повстання іспанці зв’язаними втопили в морі, інших вирізали. Врешті-решт Філіпп II зрозумів, що політика Альби провалилася, і відкликав його


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+