20. Хелфорд Макіндер і теорія «Хартленда»


Хелфорд Макіндер і теорія «Хартленда»


Одним з найвпливовіших англійських вчених був Хелфорд Дж. Маккіндер. Вчений підкреслював зв'язок між географією та історією і визначав географію як науку, що дозволяє прослідкувати зв'язок між людиною та її природним оточенням. Але Маккіндер більше цікавився дослідженням проблем загальносвітового значення.

Першою визначною працею цього вченого стала видана в 1902 році "Британія та британські моря", яка була прикладом регіонального дослідження у глобальному контексті. У 1904 році у доповіді "Географічна вісь історії" в Королівському географічному товаристві Маккіндер вперше висунув теорію "хартленда" (серцевинної землі).

 

20. Хелфорд Макіндер і теорія «Хартленда»

 

Вихідною позицією вченого було судження про те, що світову історію можна розглядати як конфронтацію між континентальними і океанічними державами, яку він прослідкував в просторово-часовому аспекті. Постійні зміни в рівновазі сил лежать в основі складного комплексу міждержавних відносин.

Згідно теорії хартленда світ ділився на дві геополітичні півкулі, континентальну і океанічну. Це бінарне ділення світу в своїй основі конфронтаційне, тобто центри можуть змінюватися, але протистояння не уникнути.

В своїх дослідженнях Маккіндер частково спирається на концепцію американського географа Мехена про співвідношення морської і континентальної сил. Але на відміну від Мехена, Маккіндер вбачав основну потенційну силу світу в Євразії.

Межі хартленду мали визначатися зоною, недосяжною для суден морських держав. За моделлю Маккіндера хартленд оточує просторовий елемент – внутрішній півмісяць, який розташований на материковій Європі і в Азії (Німеччина, Австрія, Туреччина, Індія, Китай). Саме ці території захищають хартленд як щит, але можуть бути об’єктом експансії з боку морських держав. Наступним елементом є зовнішній півмісяць, який включає Британію, Південну Африку, обидві Америки, Японію.

Причини непереможності "Хартленда" в тому, що морський флот не може вторгнутися в цю зону, а спроби військ морських країн підкорити величезні простори Євразії завжди кінчалися крахом.

У 1943 році Маккіндер переробив свою модель хартленду згідно з сучасними світовими тенденціями. Хартленд ототожнювався з СРСР і об’єднувався з Північною Атлантикою, включаючи "міжконтинентальний океан" і його "басейн" в складі Західної Європи і Англо-Америки із країнами Карибського басейну. Цей простір він розглядав як опорний елемент планети, відділений від іншого опорного елементу, і можливої у майбутньому противаги першому в складі Індії і Китаю.

Отже, Маккіндер дає поняття "Хартленда", який знаходиться в межах Світового острова. Сюди він включає Азію, Африку та Європу.

"Той, хто править у Східній Європі, той панує над" Хартлендом "; той, хто править" Хартлендом ", панує над Світовим островом; той, хто править Світовим островом, панує над світом".

Геополітична карта світу, на думку Маккиндера, складається з трьох основних частин:

1) "осьової зони", що включає в себе басейни річок Північного Льодовитого океану, а також два моря - Каспійське і Аральське;

2) "зовнішнього півмісяця", куди входять території США, Англії та Японії;

3) "внутрішнього півмісяця", затиснутого двома попередніми частинами, який включає Китай, Південно-Східну Азію, Індію і т. д.


Статистика
0  
Всього матеріалів 4285
0  
Всього коментарів 2
0  
Користувачів 20
Наші партнери
Оновлення new
  • Поняття злочину
  • Злочин, як і будь-яке інше правопорушення, є вчинком людини. Поняття злочину в кримінальному законі є універсальною і фундаментальною категорією :
  • Принципи чинності закону України про кримінальну відповідальність
  • Притягнення до кримінально-правової відповідальності певними державними органами в Україні здійснюється на основі кількох принципів, зокрема: 
  • 24 травня відбудеться ЗНО з української мови та літератури
  • Як повідоляє Український центр оцінювання якості освіти: «допуск абітурієнтів до пункту тестування триватиме з 10:15 до 10:50, початок зовнішнього
  • Умови застосування видачі або передачі злочинця
  • Підставою видачі  є вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке відповідно до законодавства України та законодавства запитуючої держави є
  • Універсальний принцип закону України про кримінальну відповідальність
  • Космополітичний (універсальний ) принцип передбачають поширення чинності кримінального законодавства України на суспільно небезпечні діяння, вчинені
Інформація
Голосування
Чи подобається Вам новий дизайн ?