План ГОЕЛРО та будівництво Запорізької ГЕС


План ГОЕЛРО та будівництво Запорізької ГЕС


План ГОЕЛРО (Державна комісія з електрифікації Росії) передбачав будівництво електростанцій, заводів в Україні (реалізація цього плану вимагала надмірної витрати матеріальних ресурсів).

21 лютого 1920 р. за ініціативою В.І. Леніна була створена Державна комісія з електрифікації Росії (ГОЕЛРО). У грудні 1920 року розроблений комісією план електрифікації всієї країни був схвалений на VIII Всеросійському з'їзді Рад.

За планом поблизу міста Олександрівськ (нині м. Запоріжжя, Україна) планувалося будівництво великої гідроелектростанції - Олександрівської станції. Пізніше в плані ГОЕЛРО також використовувалося і інша назва станції - Дніпровська гідроелектричних станцій (ДніпроГЕС). Станція повинна була дозволити низку народо-господарських проблем півдня України:

 • забезпечити наскрізну навігацію уздовж всієї протяжності річки. Для цього за допомогою греблі затоплялася порожисті частина річки, що розтягнулася майже на 100 км від Катеринослава до Олександрівська (нині - Дніпропетровськ і Запоріжжя) і поряд з греблею створювався внутрішній каботажний порт, що дозволяє плавання великим морським судам від Чорного моря до Києва.
 • забезпечити дешевою електроенергією Криворізький рудний район, Катеринославський промисловий район, Херсон, Миколаїв і північну частину Кримського півострова. У м. Олександрівську планувалося створити великий металургійний, машинобудівний комплекс.

ГОЕЛРО був планом розвитку не однієї енергетики, а всієї економіки. У ньому передбачалося будівництво підприємств, що забезпечують ці будівництва всім необхідним, а також випереджаючий розвиток електроенергетики. І все це прив'язувалося до планів розвитку територій. Серед них - закладений у 1927 році Сталінградський тракторний завод. У рамках плану також почалося освоєння Кузнецького вугільного басейну, навколо якого виник новий промисловий район. Радянський уряд заохочував ініціативу приватників у виконанні ГОЕЛРО. Ті, хто займався електрифікацією, могли розраховувати на податкові пільги і кредити від держави.

План ГОЕЛРО, розрахований на 10-15 років, передбачав будівництво 30 районних електричних станцій (20 ТЕС і 10 ГЕС) загальною потужністю 1750000 кВт. У числі інших намічалося побудувати Штерівська, Каширському, Нижегородську, Шатурському і Челябінську районні теплові електростанції, а також ГЕС - Нижегородську, Волховського (1926), Дніпровську, дві станції на річці Свір та ін У рамках проекту було проведено економічне районування, виділено транспортно- енергетичний каркас території країни. Проект охоплював вісім основних економічних районів (Північний, Центрально-промисловий, Південний, Приволзький, Уральський, Західно-Сибірський, Кавказький і Туркестанський). Паралельно велося розвиток транспортної системи країни (магістралізація старих і будівництво нових залізничних ліній, спорудження Волго-Донського каналу). Проект ГОЕЛРО поклав основу індустріалізації в Росії. План в основному був перевиконаний до 1931. Вироблення електроенергії в 1932 році в порівнянні з 1913 роком збільшилася не в 4,5 рази, як планувалося, а майже в 7 разів: з 2 до 13,5 млрд кВт/рік.

У музеї В.І. Леніна в Москві зберігаються справжні документи і матеріали про Дніпрогес: серед них прийняте в 1921 році постанова Ради Праці і Оборони «Про будівництво Дніпрогесу» про початок практичної реалізації плану ГОЕЛРО.


Статистика
13  
Всього матеріалів 4303
0  
Всього коментарів 2
0  
Користувачів 48
Наші партнери
Оновлення new
 • Засади (принципи) цивільного процесуального права: класифікація
 • Засади (принципи) цивільного процесуального права можна згрупувати за різними критеріями: за змістом та сферою поширення, за формою нормативного
 • Засади (принципи) цивільного процесуального права: поняття, ознаки, значення
 • Засади (принципи) цивільного процесуального права - це основоположні ідеї, в яких зафіксовані необхідні і суттєві зв'язки, що панують у суспільстві
 • Призначення, завдання, мета цивільного судочинства
 • Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених ЦПК України
 • Загальні положення щодо митного оформлення: завершення, відмова у митному оформленні
 • Митне оформлення завершується протягом чотирьох робочих годин з моменту пред’явлення органу доходів і зборів товарів, транспортних засобів
 • Загальні положення щодо митного оформлення: митне оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України
 • Митне оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України у складі вантажів з допомогою, здійснюється першочергово. На товари, що
Інформація
Голосування
Ваш регіон ?