Соціальні взаємодії і відносини
Соціальні взаємодії і відносини
Вихідним моментом для виникнення соціального зв’язку є взаємодія індивідів або груп індивідів для задоволення тих чи інших потреб.
Взаємодія – це будь-яка поведінка індивіда чи групи індивідів, які мають значення для інших індивідів і груп індивідів або суспільства в цілому в даний момент і в майбутньому.
Механізм соціальної взаємодії включає: індивідів, що роблять ті чи інші дії; зміни в зовнішньому світі, викликані цими діями; вплив цих змін на інших індивідів і, нарешті, зворотну реакцію індивідів, на яких було надано вплив.
Спосіб взаємодії включає шість аспектів:
1) передачу інформації;
2) отримання інформації;
3) реакцію на отриману інформацію;
4) перероблення інформації;
5) одержання переробленої інформації;
6) реакцію на цю інформацію.
Взаємодія призводить до встановлення соціальних відносин. Соціальні відносини – це відносно стійкі зв’язки між індивідами і соціальними групами як постійними носіями якісно різних видів діяльності, розрізняються по соціальних статусах і ролям у громадських структурах.
Схожі соціальні взаємодії іноді породжують різні за розміром соціальні відносини. Це відбувається тоді, коли соціальні взаємодії здійснюються на різній основі. Деякі соціологи вважають, що цією основою, яка визначає зміст соціальних відносин, є цінності.
Соціальні відносини виникають із взаємодій, спрямованих на досягнення різного роду цінностей. Під цінностями добробуту розуміють ті цінності, які є необхідною умовою підтримування фізичної та розумової активності індивідів.
До цієї групи цінностей належать перш за все
благополучність, тобто здоров’я та безпека людей;
багатство — різні послуги та матеріальні блага;
майстерність — набута професійність у деякій практичній діяльності;
освіченість — знання та інформаційний потенціал особистості, а також її культурні зв’язки.