Мобільна версія
Категорія: Геополітика (Шпаргалки)


Поль Відаль де ла Блаш та його «принципи географії людини» (концепція поссибилізму)


Засновником французької географічної школи вважається Поль Відаль де ля Блаш (1845—1918). Беззаперечним є вплив на формування його поглядів Ф. Ратцеля, однак з багатьма ідеями німецької геополітики В. де ля Блаш не погоджувався. Зокрема, він вважав перебільшеною роль природних факторів (грунту) у розвитку держав. За де ля Блашем, найважливішим географіч­ним фактором є людина, її воля.

Людина - це активний географічний фактор, на відміну від пасивного природного фактора території,.

Він різко критикував Ратцеля за його переоцінку природного і просторового чинника у розвитку держави. В результаті ним був вироблений новий підхід до оцінки геополітичних процесів - поссибилізм. Згідно поссибилізму, географічне положення може перетворитися на реальність, стати справді політичним фактором, але залежить це від людини, яка проживає в межах даного простору.

Блаш вважав, що базисом взаємодії держав мають бути інтереси людини, а в перспективі кожен з жителів Землі має усвідомити себе «громадянином світу».

Головний елемент його теорії - категорія локальності розвитку цивілізації. Її основу складають окремі осередки, які є першоцеглинами, елементами цивілізації. Вони являють собою невеликі групи людей, які складаються у взаємодії людини з природою. У цих первинних клітинах - громадських осередках - поступово формуються певні "образи життя".

Взаємодіючи з навколишнім середовищем, людина росте, розвивається.

Для оцінки геополітичного положення великих держав Відаль де ла Блаш використовував позиційний принцип. Німеччина просторово заблокована іншими великими державами Європи. Інше географічне положення займають Великобританія і Франція, які мають великі колонії в усьому світі і вільний вихід до океану; США, які можуть здійснювати меридіональну експансію, а також Росія, яка має в своєму розпорядженні азіатські території. У здавленості Німеччини з усіх боків і незнаходження нею просторового виходу «своїх енергій» французький географ бачив головну загрозу миру в Європі.

Особливість геополітичних поглядів де ля Блаша полягає в тому, що він вважав неминучим поступове подолання протиріч між морськими і континентальними державами. В основі цього подолання лежать принципово нові відносини між Сушею і Морем. Континентальні території по мірі насичення їх мережею комунікацій стають все більш проникаючими і орієнтуються у своєму розвитку в бік морських шляхів. Море, в свою чергу, все більше стає залежним від зв'язків з континентальними районами. Взаємопроникнення Суші і Моря стає універсальним процесом.

Суть основних ідей В. де ля Блаша розкрита у працях: "Картина географії Франції" (1903), "Східна Франція" (1917), "Принципи географії людини" (1922).Категорія: Геополітика (Шпаргалки)
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Ctrl + Enter